Gençken çalış, hayata çabuk alış!
Kendi ilgi alanlarınıza uygun meslekleri araştırın.
Kendi ilgi alanlarınıza uygun meslekleri araştırın.

Asena Yalınız

22 Ocak 2014
Yayınlanma Tarihi:
İnsan Kaynakları Direktörü
Pozisyon:
Görüntüleme: 12580
Kendi ilgi alanlarınıza uygun meslekleri araştırın.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1968 yılında Konya’da doğdum. Annem ve babam öğretmen olduğu için ortaokulu bitirinceye kadar Konya’nın Akşehir ilçesinde yaşadım. Lise döneminde Akşehir’den ayrıldım ve Kandilli Kız Lisesi’nde okumak üzere İstanbul’a geldim. Üniversite döneminde Ankara’da, daha sonra da bir süre Rize Çayeli’nde yaşadım.

Şu anda Carrefoursa’da İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyorum. Koçluk eğitimi aldım, ama profesyonel anlamda koçluk yapmıyorum. Yurtiçi ve yurtdışına seyahat etmekten, fırsat buldukça çeviri yapmaktan, yapbozlarla uğraşmaktan, dostlarımla ve ailemle birlikte zaman geçirmekten ve kitap okumaktan çok keyif alıyorum. ODTÜ Mezunları Derneği, PERYÖN ve Koçluk Platformu Derneği üyesiyim.


Eğitiminiz ve kariyer hayatınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Kandilli Kız Lisesi’nden sonra ODTÜ İşletme Bölümünü bitirdim. Okul sırasında çalışmaya başladığım araştırma dokümantasyon şirketinde mezuniyetten sonra da 2 yıl kadar çalışmaya devam ettim. Bu sırada evlendim. Eşim maden mühendisi olduğu için 1993 yılında Çayeli Bakır İşletmeleri’nde çalışmaya başladı. Ben de aynı yıl ÇBİ’de İnsan Kaynakları Müdürünün Asistanı olarak işe başladım. Yaklaşık 1 yıl sonra da İnsan Kaynakları Müdürümüzün işten ayrılması üzerine bu göreve terfi ettim. O günden sonra da insan kaynaklarından kopamadım.

1998 yılına kadar burada İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştım. 1998’e İstanbul’a yerleşmeye karar verdik ve ben uluslararası bir hipermarket zinciri olan Continent Alışveriş Merkezleri A.Ş.’de İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmaya başladım. Yaklaşık 1 yıl sonra Continent’in Carrefour grubu ile birleşme kararı açıklandı ve 2002 yılı ortasına kadar birleşmenin insan kaynakları süreçlerini yönettim. Resmi birleşmenin gerçekleşmesiyle birlikte bu görevimden ayrıldım ve profesyonel çalışma hayatına 1 yıl kadar ara verdim. Bu dönemde, okul yıllarından beri yapmak istediğim çeviri işine girdim ve çeşitli kitapları Türkçe’ye çevirdim. 2003 yılında Teknosa’da İnsan Kaynakları bölümünü kurmak üzere İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışmaya başladım.

Teknosa’da çalıştığım 11 yılda en önemli başarım, Teknosa Akademi’nin kurulması ve bugünkü etkin yapısına kavuşturulması oldu. İnsan Kaynakları’nın İcra Kurulu seviyesinde temsil edilmesini sağladım. İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime devam ederken, Carrefoursa’daki yönetim değişikliği nedeniyle 1 Ağustos 2013 tarihi itibarı ile Teknosa’dan Carrefoursa’ya İnsan Kaynakları Direktörü olarak transfer oldum. Burada en önemli sorumluluğum Carrefoursa Akademi’nin kurularak etkin hale getirilmesi ve şirket stratejilerini gerçekleştirebilmek için gereken insan kaynakları politika ve prosedürlerinin uygulamaya alınmasıdır.


Üniversite yıllarınızda bir yerde çalıştınız mı?

Üniversitenin son yılında ESDA A.Ş. adlı bir firmada Anketör/Araştırma Görevlisi olarak çalıştım. Mezun olduktan sonra da yaklaşık 3 yıl burada Araştırma Asistanı olarak çalışmaya devam ettim. Bu firmada çeşitli kamu ve özel kuruluşlar için ekonomik ve sosyal konularda araştırmalar/raporlar hazırlıyorduk.


(Çalıştıysanız) Okurken çalışmanın size bir getirisi oldu mu?

Okurken çalışmanın en önemli getirisi kendi ayaklarım üzerinde durabileceğimi görmem ve kendime güvenimin artması oldu. Ayrıca çalışma hayatında beni ne tür zorluklar ve fırsatlar beklediğini az da olsa görme şansım oldu.


Okurken çalışmayı üniversite öğrencilerine tavsiye eder misiniz?

Evet, kesinlikle tavsiye ederim. Hem eğitimini aldıkları alanı tanımaları hem de iş hayatının dinamiklerini görebilmeleri açısından bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.


Öğrenciyken gönüllü kuruluşlara üye oldunuz mu? Bu kuruluş ya da projelerin öğrenciler açısından faydaları nelerdir?

Hayır öğrenciliğim döneminde gönüllü bir kuruluşa üye olmadım. Ancak bu tür çalışmaların gerek kişiler gerekse toplum için çok önemli olduğuna inanıyorum. Öğrencilere, kendilerine en yakın gördükleri sivil toplum kuruluşlarına üye olmalarını ve mutlaka buradaki çalışmalara aktif katılmalarını öneririm. Bu tür gönüllü çalışmalar sayesinde öğrenciler hem kendilerini geliştirme ve iletişim ağlarını genişletme fırsatı buluyorlar, hem de toplumun gelişmesine katkıda bulunuyorlar. Bu nedenle benzer çalışmalar yurtdışında olduğu kadar yurtiçinde de artık pekçok eğitim kurumu tarafından destekleniyor, hatta zorunlu tutuluyor.


Üniversite yıllarınızda iken kariyer hedefleriniz nelerdi? Bu hedeflere ulaşmak adına neler yaptınız?

Üniversite yıllarımda çok bilinçli bir kariyer hedefim olduğunu söyleyemem. Daha çok pazarlama alanında çalışmak istemiştim. Ancak daha sonra bu alanda çalışmak için pek çaba sarfetmedim. İnsan Kaynakları alanında çalışmaya başlayınca da odağım insan kaynakları oldu ve kendimi bu alanda geliştirmeye çalıştım.


Üniversiteli gençler o yıllarını nasıl değerlendirmeli sizce?

Üniversite öğrencilerinin bu dönemlerinde mümkün olduğunca kariyer planlarına odaklanmalarını öneriyorum. Kendilerini tanımaları, kişisel özelliklerini, değerlerini anlamaları, hangi alanlarda çalışmak isteyeceklerini veya hangi alanları tercih etmeyeceklerini değerlendirmeleri çok önemli.

Kendi ilgi alanlarına uygun meslek alternatiflerini araştırmalarını özellikle tavsiye ederim. Bir de daha önce bahsettiğimiz gibi, sivil toplum kuruluşlarında yer almalarının çok anlamlı ve faydalı olacağına inanıyorum.


Yeni mezunlara hangi alanlarda ve ne oranda yer veriyorsunuz?

Şirketimiz büyüme stratejisi çerçevesinde sürekli olarak işe alım yapmaktadır. Bu işe alımlarda yeni mezunlar da büyük ölçüde değerlendiriliyor. 2014 yılında itibaren mağaza açılışlarımızın önemli ölçüde hız kazanacak olması dolayısıyla işe alımlarımzı da ağırlıklı olarak mağazalar için olacaktır. Mağazalarımızda çalışan ve potansiyeli olan personelimiz de Yönetici Yetiştirme Programına alınarak yeni açılacak mağazalarımızın yöneticileri olmak üzere eğitilecekler.


Stajyer / Part-time eleman alımlarınız var mı? (Varsa hangi dönemlerde gerçekleşiyor?)

Stajyer alımlarımız 2 aşamalı oluyor. Birincisi lise öğrencilerine yönelik. Bu gruptaki öğrenciler için bölümler bazında kontenjanlar Mayıs-Haziran aylarında belirleniyor ve öğrenciler Eylül-Haziran döneminde haftada 3 gün staj yapıyorlar. İkinci grubumuz ise üniversite öğrencilerine yönelik. Bu grup için de kontenjanlarımız Nisan-Mayıs gibi belirleniyor ve okulların öngürdüğü sürelerde stajlar Haziran-Eylül ayları arasında gerçekleştiriliyor.

Part-time personel alımlarımız ise özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki sezonluk mağazalarımız için yaz sezonu öncesinde ve perakende sektörü için kritik dönemler olan Ramazan ve okula dönüş sezonu gibi dönemlerin öncesinde yoğunlaşmaktadır.


CarrefourSA işe alımlarda gençlerde en çok hangi özellikleri arıyor? Yeni mezunlardan beklentileriniz nelerdir?

Saha organizasyonlarımız başta olmak üzere tüm çalışanlarımızda aradığımız özellikler insan ilişkilerine önem vermeleri, güleryüzlü olmaları, işlerine müşteri odaklı yaklaşmaları ve sürekli gelişime önem vermeleridir. Perakende, takım çalışmasının çok kritik olduğu bir sektördür. Bizimle çalışacak kişilerin de iş birliği ve dayanışmaya açık olmaları gerekmektedir. Değişime ayak uydurabilmek de yine bizim için kritik olan özelliklerdendir.


Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

CarrefourSA olarak, 2014 yılı içerisinde insan kaynaklarına yapacağımız yatırım ile öne çıkacağız. 2014’te, 1000 kişilik bir istihdam hedefliyoruz ve 2016 yılının sonuna kadar 12 bin çalışanı işe almayı amaçlıyoruz. Bahsettiğim “CarrefourSA Akademi” ile 2014 yılında mağaza yöneticilerini ve adaylarını teorik ve pratik bir eğitim sürecine tabi tutacağız. Nitelikli iş gücünü sektöre kazandırma yolunda sağlam adımlar atmayı planlıyoruz. Bu kapsamda sosyal medyada CarrefourSA Kariyer ve Linkedin sayfalarını hizmete açacak; üniversiteler ile Kariyer Günleri, Genç Yetenek Programları düzenleyeceğiz.

Bu röportajla bir kez daha gençlere ulaşma, kendimle ve Carrefoursa ile ilgili bilgilendirme yapma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Unisbul Kariyer Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi Türkiye İş Kurumu nun 31.03.2012 tarih ve 525 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.
Bu site Unisbul Kariyer Hizmetleri Ticaret A.Ş. ye aittir.
Bir Kariyer.net ve iLab Ventures iştirakıdır.
unisbul.com bir kariyer.net iştirakidırilab iştirakları

Partnerlerimiz :
4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.Şikayetleriniz için Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunabilirsiniz.İş Kurumu Tel: 0212 249 29 87 Hacı Mimi Mh. Lüleciler Cd. No:4 Beyoğlu/İST.