Gençken çalış, hayata çabuk alış!
İK Uzmaları ile Röportaj
İK Uzmanlarının işe alım süreçleri, şirketlerin ik politikaları, üniversiteli gençelere tavsiyeleri, yeni mezunların iş ararken dikkat etmesi gereken hususlar üzerine yapılan tüm röportajları içermektedir.

 

10

Aralık

2856 kez görüntülendi

 
Innova IT Solutions

Innova IT Solutions - İnsan Kaynakları Grup Yöneticisi - Merve Engindeniz Bayülgen

Gençlere Üniversite yıllarında iş deneyimi kazanmalarını tavsiye ederim. Bu; onları iş arama yarışında birçok yeni mezundan birkaç adım öne geçirecektir. Eğer mezun olduktan sonra seçecekleri mesleğe karar vermedilerse, farklı alanlarda staj yapsınlar, deneyimleyerek kararlarını versinler.


29

Aralık

5886 kez görüntülendi

 
Odeabank

Odeabank - İnsan Kaynaklarından Sorumlu Tepe Yönetici - Figen Karatan

İnsan Kaynakları alanında kariyer yapmayı hedefleyen genç arkadaşlarıma, öncelikle eğer insanları seviyor ve hayata ve özellikle kendilerinden destek isteyen kişilere karşı olumlu bir tavır ve tutumla yaklaşabiliyorlarsa, İnsan Kaynakları alanını seçmelerini öneririm.Kişilik özelliklerini etkin bir eğitimle destekleyen ve sürekli gelişim prensibi ile kendisine yatırım yapan genç arkadaşlarımın çalışacakları sektör ve kurumun faaliyet alanları ile burada ihtiyaç duyulan işgücü özellikleri konusunda bilgi edinmelerinin son derece yararlı olacağını düşünüyorum.


11

Aralık

6253 kez görüntülendi

 
Shaya

Shaya - İnsan Kaynakları Direktörü - Tankut SUR

Üniversite yıllarında pek çok geçici iş yaptım ama en önemlisi uluslararası bir öğrenci derneği olan Aiesec deki faaliyetlerim oldu. Aiesec Ankara şubesinde yöneticilik, eğitmenlik gibi görevler aldım. Gönüllülük esası üstüne çalışılan bu yerde yurt dışında staj yapacak öğrencilerin seçilmesi ve farklı fonksiyonların yönetilmesi gibi işler yaptım.

Bunlar iş hayatımda bana inanılmaz katkı sağlayan deneyimler oldu. Üniversite yıllarımda pek çok yeni mezunun bilemiyeceği şirket yönetimi, liderlik, finansal yönetim gibi konularda bilgiliydim.


24

Ekim

5643 kez görüntülendi

 
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı - İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı - Ahmet Hakan Arslan

Belki üniversite okurken ileride görev alacağınız işi yapamıyorsunuz ama her ne iş yaparsanız yapın eğer için gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyorsanız bu size iş hayatında farklılık kazandırıyor, sizi iş disiplinine sokuyor, farkındalığınız artıyor.


22

Eylül

8704 kez görüntülendi

 
XANADU RESORT HOTELS

XANADU RESORT HOTELS - İnsan Kaynakları Müdürü - Tayfun Pirpir

Üniversitenin ilk yıllarında eminin turizm okuyan arkadaşlar da benim gibi düşünüyordur, hepimiz okul bitince hemen genel müdür olacağımızı düşünüyorduk. İşsiz kalmayız yönetici olarak zaten işimiz hazır gözüyle bakıyorduk. O yüzden ilk yılım okurken gayet tatil edasıyla geçmiştir. Daha sonra otellerde komi olarak çalışmaya başlayınca bazı gerçeklerle tanıştım.


04

Eylül

7734 kez görüntülendi

 
Mazars Denge

Mazars Denge - İnsan Kaynakları Direktörü - Mehmet Eronat

Öğrenciyken staj ya da çalışma deneyimi olmadan çalışma hayatına atılmayı, antrenman yapmadan bir spor karşılaşmasına çıkmaya benzetiyorum. Ne kadar antrenmanlı olursanız, rekabette bir adım önde olursunuz.


11

Ağustos

6466 kez görüntülendi

 
Toyota

Toyota - İnsan Kaynakları Müdürü - Seda Koytak

Üniversite dönemi çok değerli bir dönem. “Yalnız başına ayakta durma” ifadesini eyleme dönüştürüyorsunuz. Kendi kararlarınızla hareket ediyorsunuz. Ve alıcılarınız inanılmaz açık oluyor. Eğlenerek öğrenmenin tam zamanı! Bu nedenle sadece işe dair, kariyere dair bir şeyler yapmak doğru gelmiyor bana.


22

Temmuz

4455 kez görüntülendi

 
Yıldız Holding

Yıldız Holding - İnsan Kaynakları Direktörü - Dikmen Ünal Ünlü

Ben okurken çalışmayı tüm öğrencilere tavsiye ediyorum. Teoride okudukları, algılamaya çalıştıkları işlerin pratikte nasıl yapıldığını görüp kariyerlerini doğru yönlendirebilmeleri, çalışma hayatına daha çabuk adapte olabilmeleri, kitaplarda yazmayan bir çok çalışma hayatı tecrübesine daha erken sahip olmaları ve elbette mezun olduklarında boş bir özgeçmiş mektubu ile iş aramaktan kurtulmaları için gelen fırsatları kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.Ancak, kesinlikle öğrenciliğin, gençliğin keyfini çıkartmayı ihmal etmeden…


02

Temmuz

5843 kez görüntülendi

 
Sheraton Bursa Hotel &Aloft Bursa

Sheraton Bursa Hotel &Aloft Bursa - İnsan Kaynakları Direktörü - Burcu ULUGÜL

Elbette. İnsan kaynakları keyifli ve bir o kadar da zor bir meslek. Pekçok özelliği bir arada kullanmanız ve de barındırmanız gerekiyor. Ama ilk önce kendilerine şu soruları sormalarını istiyorum : Bu meslek bana uygun mu?Önerilerim mesleki bilginin sonunun olmadığı ve kendilerini sürekli geliştirmeleri yönünde olacak. İngilizce ve hatta 2. Dil bilgisi günümüzde çok önemli. Kurumsal şirketlerde management trainee olarak başlayıp kendilerini geliştirebilir ve deneyim de kazanabilirler aynı zamanda.


12

Haziran

5514 kez görüntülendi

 
Koton Mağazacılık

Koton Mağazacılık - Koton Yurtiçi ve Yurtdışı Mağazacılık İnsan Kaynakları Müdürü - Gökhan Orakçıoğlu

Öncelikle hedeflerini iyi belirlemeleri gerektiğini düşünüyorum. Onları neyin mutlu edeceğine karar vermeleri bence en önemlisi. Daha sonra bu karara fayda sağlayacak deneyimler edinebilirler. Ama bence en önemlisi üniversite yıllarının tadını çıkartmaları, sosyal becerilerini arttırmaları ve faal olmaları. İş hayatında sosyal yönü kuvvetli, çevresinde ve dünyada olup bitenlerle ilgili farkındalığı yüksek bireyler her zaman kazançlı oluyor.


17

Şubat

3951 kez görüntülendi

 
TNT Express

TNT Express - İnsan Kaynakları Direktörü - Hakan Tat

Herşeyden biraz biraz tecrübe edilmesini tavsiye ederim. Yani derslerden arta kalan zamanda sosyal kulüplerde görev almak, spor ve sanatla ilgilenmek, staj tecrübesi kazanmak, bir STK’da gönüllü olarak çalışmak, yabancı dil(ler) öğrenmek, arkadaşlarla tatile çıkmak ve muhakkak bir ara da aylaklık etmek gerek. Çünkü emekliliğe kadar bir daha bunun için vaktiniz olmayacak.


22

Ocak

12641 kez görüntülendi

 
CarrefourSA

CarrefourSA - İnsan Kaynakları Direktörü - Asena Yalınız

Üniversite öğrencilerinin bu dönemlerinde mümkün olduğunca kariyer planlarına odaklanmalarını öneriyorum. Kendilerini tanımaları, kişisel özelliklerini, değerlerini anlamaları, hangi alanlarda çalışmak isteyeceklerini veya hangi alanları tercih etmeyeceklerini değerlendirmeleri çok önemli.Kendi ilgi alanlarına uygun meslek alternatiflerini araştırmalarını özellikle tavsiye ederim. Bir de daha önce bahsettiğimiz gibi, sivil toplum kuruluşlarında yer almalarının çok anlamlı ve faydalı olacağına inanıyorum.


19

Aralık

6109 kez görüntülendi

 
Ziylan Grup

Ziylan Grup - İnsan Kaynakları Direktörü - Gökçen Dervişoğlu

Şimdi geriye dönme fırsatım olsa mutlaka part-time ve sgk’lı bir işte çalışırdım. Eskiye göre bu tarz iş fırsatları çok daha fazla. Genç arkadaşlarım iş hayatına ne kadar erken girerlerse bunun onların mesleki gelişimlerinde olumlu katkısı olacağını düşünüyorum. Bu tarz bir iş fırsatı çıkmıyorsa da yaz aylarını mutlaka staj yaparak geçirmelerini tavsiye ediyorum.


03

Ekim

4172 kez görüntülendi

 
HOLIDAY INN İSTANBUL CITY

HOLIDAY INN İSTANBUL CITY - İnsan Kaynakları ve Eğitim Uzmanı - Burcu Doğru

MEZUNİYET sonrasında fark yaratmak istiyorlarsa mezuniyet sonrası memnuniyet oranının yüksek olmasını istiyorlarsa kesinlikle çalışılmalı diyorum.Herşey ders herşey ezber yapıp sınavdan 100 almak olmamalı kendilerini net ifade ediyor olmalılar.Yani aslına bakarsanız yeni mezun olduğunuzu gözünüzden anlamamalılar işverenler ifadeleriniz o kadar kendinden emin olmalı ki bunu siz söylediğinizde anlamlılar bilmeliler.Bu da ancak lisade dahil olmak üzere öğrencilik hayatında çalışma ile mümkün olabilir.


25

Eylül

20382 kez görüntülendi

 
Defacto

Defacto - İnsan Kaynakları Direktörü - Oğuz Erdoğan

Kara Harp okulundan özel sektöre uzanan bir başarı öyküsünü bugün sizlerle paylaşacağız. 2 çocuk babası,İk profesyoneli ve aynı zamanda Kitap yazarı olan ve şu an'da Defacto'nun İK direktörlüğünü yürüten Oğuz Erdoğan'ı dinliyoruz.


10

Eylül

10684 kez görüntülendi

 
Goodyear

Goodyear - İnsan Kaynakları Direktörü - Tolga Görgülü

Bugüne kadar yaklaşık 2 bin 200 kişi işe alan Goodyear Lastikleri İnsan Kaynakları Direktörü Tolga Görgülü, İnsan Kaynaklarının vicdani yanının ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor. Görgülü, “İK’da adalet ve hakkaniyet asla unutulmamalı” diyor.


10

Temmuz

7166 kez görüntülendi

 
Avea

Avea - Kıdemli İnsan Kaynakları Yöneticisi - Önder Birgül

Öncelikle gençler, görüşmeye gidilecek şirketi ve ilgili pozisyonu, sektörü, mevcut trendleri ve yeni teknolojileri iyi bir şekilde araştırmalılar.


21

Haziran

21612 kez görüntülendi

 
Polin

Polin - HR & Organizational Development Manager - Muge Tolunay Gündoğdu

Bir pozisyonla ilgili ilanlara çok fazla sayıda aday başvuruyor. Bunlar arasında aynı yetkinliklere sahip olanlardan kendini en iyi ifade edebilenler öne çıkıyor. Mülakata gelenlerin hepsi gereken nitelikleri sağlıyor teknik anlamda. Adaylar kendini doğru ifade edemediğinde sıkıntı oluşuyor. Yeni mezun arkadaşlarda sıkça yaşadığımız bir sorun. Örneğin mülakatta kendisinin şirkete katacaklarında çok, şirketin kendisine katacaklarını sorgulamak, çalışarak yapacaklarından çok, izin vb uygulamaları sorgulamak, reel olmayan hedefler belirtmek en sık yapılan hatalar.


28

Mayıs

19294 kez görüntülendi

 
CMC

CMC - İ.K Direktörü - Seçil Baydaş

Mezun olduğunuzda, uzun yıllar çalışan kişiler ile aynı noktada olmuyorsunuz. Daha başka bir yerden başlıyorsunuz, daha doğrusu siz daha önce başlamış oluyorsunuz. O yüzden ben şiddetle üniversite yıllarında çalışmalarını tavsiye ediyorum. Kendilerini çalışmaya hazır hissettikleri anda günde bir saat de olsa çalışmaya başlamalarını öneririm.


12

Nisan

8598 kez görüntülendi

 
Yapı-Endüstri Merkezi

Yapı-Endüstri Merkezi - İnsan Kaynakları Sorumlusu - Tuğba Karayel

Staj yaptıkları, imkanları olursa part-time çalıştıkları şirketlerde, işlerin nasıl yürüdüğünü, ilişkilerin nasıl tesis edildiğini, süreçlerin nasıl kurgulandığını iyi gözlemlesinler. Teorik bilgilerini, pratik ile örtüştürmeye çalışsınlar. Bağlı oldukları çalışan ve amirler ile sıkı bir işbirliği kursunlar; onların deneyimlerinden faydalanmaya çalışsınlar.


22

Mart

14965 kez görüntülendi

 
LC Waikiki

LC Waikiki - Seçme Yerleştirme ve Organizasyon Müdürü - Hande Özdağdeviren

Maalesef üniversite yıllarında çalışma fırsatım olmadı. Sadece ilkokul öğrencilerine özel dersler verdim. Ama eğer o yıllara geri dönme şansım olsaydı mutlaka part time olarak çalışmayı tercih ederdim.


12

Şubat

7092 kez görüntülendi

 
C5 Electronics

C5 Electronics - Kurumsal İletişim Yöneticisi - Nesrin Kerimoğlu

Aslında ben her zaman samimiyetten yanayım. Kişi kendi hedefini koyduktan sonra samimi bir görüşmenin çok daha etkili olduğunu düşünüyorum. Ben şu lafı çok kullanırım “İnsanlar kıyafeleriyle karşılanır kişilikleriyle gönderilir”. Dış görüntü bu anlamda çok önemli tabi janjalı şeylerden bahsetmiyorum. Temiz ve özenli giyiniş kişinin önce kendine saygısı sonra karşısındaki işe saygısını gösterir. Bu benim için önceliktir.


02

Ocak

17693 kez görüntülendi

 
Aras Kargo

Aras Kargo - İnsan Kaynakları Yöneticisi - Gülçin Poyraz

Aras Kargo hayatı sorgulayan, hayatı sorgularken kariyerini geliştiren ve bunu hayata sokma noktasında ısrarcı ve enerjik insanları arıyor.


25

Aralık

10752 kez görüntülendi

 
Ode Yalıtım

Ode Yalıtım - İnsan Kaynakları Müdürü - Barış Demirdelen

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın.


20

Kasım

20106 kez görüntülendi

 
Arcadia Golf & Sport Resort

Arcadia Golf & Sport Resort - İnsan Kaynakları Müdürü - Mehmet Topkan

Çalışarak okumanın getirisi düşünülenden çok daha fazla. Tabiki para önemli ama okurken çalışma olayına sadece para kazanmak diye bakmamak lazım. Çalışarak okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Özellikle öğrenim gördüğümüz konuyla ilgili bir sektörde çalışma şansı elde edince değerlendirmek gerekir, çünkü teorik bilgi ve pratik beceri kombinasyonu ile gerçek yaşamın içinde oluyorsunuz ve mezun olup iş aramaya başladığınızda ne ile karşılaşacağınızı biliyor ve kendinize daha gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyebiliyor ve mezun olduğunuzda çalışmak isteyeceğiniz sektörü de seçmeniz kolaylaşıyor.


22

Ekim

14264 kez görüntülendi

 
DHL Express

DHL Express - Satın Alma İdari İşler ve İnsan Kaynakları Direktörü - Ayla KUDRET

İnsan ancak çalışmaya başladıktan sonra, neden keyif alacağını, neden hoşlanacağını ya da hangi departmanın kendisi için uygun olduğunu görebilir.


12

Eylül

10616 kez görüntülendi

 
BACK - UP

BACK - UP - İK & Eğitim Supervisor - Özgür Özcan

Başarı için sabır ve kişinin içindeki çocuk mutlaka gerekli


12

Ağustos

10413 kez görüntülendi

 
BOSSA

BOSSA - İnsan Kaynakları Müdürü - Regaib Baykal

 Gençler öğrencilik yıllarında mutlaka kamu ve özel sektör üst düzey yöneticileri ile randevu alıp tanışınlar. Onlardan meslekleri ile ilgili bilgi alış verişinde bulunmalarını tavsiye ederim.Mezuniyet sonrası randevu almak zordur. Çünkü, o zaman iş arıyorsunuz.


22

Temmuz

7234 kez görüntülendi

 
Latek Logistics

Latek Logistics - İnsan Kaynakları Direktörü - Zeynep Salahur

Okurken çalışmak elbette insanın iş hayatına hazırlanması ve dünyayı tanıması açısından çok önemli ancak olayın bir başka boyutu daha var. Üniversitede geçen dört yıl insanın kendine sürekli yatırım yapması için bulunmaz nimet. Kişi çalışmak ve maddi gelir sağlamak zorunda değilse eğer bence kendini yabancı dil başta olmak üzere bir çok konuda geliştirmeye adamalı çünkü iş hayatına adım attıktan sonra bunlara zaman ayırmak maalesef ki çok daha zor oluyor.


12

Temmuz

12849 kez görüntülendi

 
Eczacıbaşı Holding

Eczacıbaşı Holding - İnsan Kaynakları Koordinatörü - Ülkü Feyyaz Taktak

Keşke insanların hayatlarında hiç kullanmamaları gereken bir kelimedir diye düşünüyorum. Zamanı durdurmak , ya da geriye akmasını sağlamak mümkün olmadığına göre yapılacak tek şey yaşananlardan gerekli çıkarımları yapmak , gerekli dersleri almak ve hata yapıldıysa ikinci defa yapmamak konusunda gayret etmektir. Geçmişte yaşananlara takılı kalmak yaşamı boşa harcamaktır diye düşünüyorum.


10

Haziran

9376 kez görüntülendi

 
Ekol Lojistik

Ekol Lojistik - İnsan Kaynakları Yöneticisi - Ferhan Küçükgirgin

Gençler, interneti eğlence ve bilgiye ulaşmanın ve sosyalleşmenin yanında iş aramak ve başvurular yapmak için de yoğun biçimde kullanıyorlar. Biz bunun da ötesine geçip interneti, özellikle de sosyal ağları kariyer seçimleri konusunda bilgi toplamak, fikir ve yardım almak için de kullanmalarını öneriyoruz. Sizin gibi olan ya da iş hayatınızda olmak istediğiniz gibi olan insanları bulun, onlarla iletişime geçin. Böylece ne istediğinizi ve kim olduğunuzu keşfetmeniz daha kolay olur.


05

Mayıs

13998 kez görüntülendi

 
İpragaz

İpragaz - İnsan Kaynakları Müdürü - Ayça Van

Araştırmacı olun, ne istediğinizi çok iyi bilin.Araştırmacı olun, ne istediğinizi çok iyi bilin.Araştırmacı olun, ne istediğinizi çok iyi bilin.


25

Nisan

10583 kez görüntülendi

 
Nestle Waters

Nestle Waters - Kurumsal İnsan Kaynakları Müdürü - Gülcan DOĞRU

Alanları ile ilgili geniş bir bakış açısına sahip olabilmek için çok okumalılar. Karşıt görüşlere de açık olmalılar. İş yaşamına dair “kesinlikle yapamam” dedikleri yaşam deneyimlerini tatmalılar. Part-time iş fırsatlarını eğitim gördükleri alan ile ilişkilendirmeli, bulundukları ortamda iyi izlenimler bırakmak için çalışmalılar. Yanısıra sosyal sorumluluk projelerine zaman ayırmalılar ve son olarak kalan zamanlarında ise bol bol eğlenip özgürlüklerinin keyfini çıkarmalılar. Bu zamanlar geri gelmiyor.


Unisbul Kariyer Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi Türkiye İş Kurumu nun 31.03.2012 tarih ve 525 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.
Bu site Unisbul Kariyer Hizmetleri Ticaret A.Ş. ye aittir.
Bir Kariyer.net ve iLab Ventures iştirakıdır.
unisbul.com bir kariyer.net iştirakidırilab iştirakları

Partnerlerimiz :
4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.Şikayetleriniz için Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunabilirsiniz.İş Kurumu Tel: 0212 249 29 87 Hacı Mimi Mh. Lüleciler Cd. No:4 Beyoğlu/İST.