Home Office ile İşyerinde Çalışma Arasındaki Fark

Home Office son yıllarda artık yavaş yavaş duymaya başladığımız bir kavramken pandemiyle birlikte hayatımızın içerisine girdi ve oldukça sık uygulanan bir çalışma modeline dönüştü. İşyerinde çalışmaya kıyasla avantajları olduğu gibi dezavantajları olan Home Office çalışma düzeni nedir öncelikle onu inceleyelim.

Home Office Nedir?

Home Office, herhangi bir işi yapmak için herhangi bir yere gitmeden evin bir bölümünden çalışmak anlamına gelir. Bunun için Home oOfice şartlarını kabul eden bir yerde çalışabileceğiniz gibi kendi işinizi de yapıyor olabilirsiniz. Veya sadece freelance çalışmayı tercih ediyorsanız da Home Office çalışma düzenini benimseyebilirsiniz. Home Office çalışma düzenine ‘evden çalışma’, ‘uzaktan çalışma’ gibi kavramlar da denmektedir. Bunlar belli bir yere çalışmak için gitmeyip evden çalışabilmeyi temsil eder.
Home Office çalışmanın diğer çalışma düzenine göre hem bazı avantajları hem de dezavantajları bulunur. Öncelikle Home Office düzeninde çalışmanın avantajlarından biraz bahsedelim:

Home Office Düzeninde Çalışmanın Avantajları

Home Office düzeninde yol-yemek gibi masraflar oldukça azalır. Ofiste gün içerisinde tükettiğiniz su, çay-kahve gibi içecekleri eve almanız gerekecek ancak eğer aşırı derecede tüketmiyorsanız evde çalışmak sizin için her türlü daha karlı olacaktır. Yani evden çalıştığınızda masraflarınız daha çok düşer ve paranızı nereye harcadığınızı bilebilirsiniz. Veya eğer para biriktirmeyi düşünüyorsanız evden çalışmak bu anlamda
sizin için karlı olacaktır.

Evden çalıştığınızda dışarıdan yemek söyleme mecburiyetiniz olmadığı için daha karlı olduğu gibi aynı zamanda daha sağlıklı yiyecekler de tüketebilirsiniz. Evde olduğunuz için yeme-içme düzeninizi, saatlerinizi kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin sabah çok erken kalkıp işe gittiğiniz bir senaryoda günde 2 öğün yemek yemek oldukça zordur. Ayrıca öğle tatili güzel bir mola ve genelde zevkli bir aktivitedir. Ancak evde
olduğunuzda öğlen molanızı istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Çalışma ortamınızı kendi sevdiğiniz gibi dizayn edecek olmak da oldukça avantajlıdır. Örneğin siz kalabalık bir ortamda çalışmayı sevdiğiniz için masanızın etrafını dolaplar, kitaplar, bitkiler gibi pek çok güzel şeyle doldurabilirsiniz. Ya da belki fazla düzenli bir alanda çalışmak istiyorsunuzdur. Evde kendi başınıza çalıştığınızda bu düzeni tamamen siz kurarsınız.

Çalışırken yapmayı sevdiğiniz farklı aktiviteler olabilir. Örneğin arkadan müzik açmak sizi motive ediyor olabilir. Evdeyken bunu kulaklıkla yapmanıza gerek kalmaz. Dilediğiniz müziği, hatta eğer odaklanabiliyorsanız sevdiğiniz podcasti, radyo programını dinleyerek de çalışabilirsiniz.

Evde çalıştığınızda herhangi bir yol derdiniz olmayacağı için daha fazla uyuyabilirsiniz. Böylece eğer geç yatsanız da uykunuzu alabilirsiniz. Ya da erken kalkamaya alışkınsanız erken kalkmayı farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Örneğin spor yapabilir, duş alabilir veya sevdiğiniz farklı bir aktiviteyi günün ilk saatlerine alabilirsiniz.

Evden çalıştığınızda eğer kamerayı açacağınız önemli bir toplantınız yoksa şık giyinmek, makyaj yapmak veya mecbur olduğunuz için duş almak gibi problemleriniz de olmaz. Canınız hangi kıyafetle nasıl çalışmak istiyorsa ya da evin neresinde nasıl çalışmak istiyorsanız o şekilde çalışabilirsiniz.

Home Office Çalışma
Home Office Çalışma

Home Office Düzeninde Çalışmanın Dezavantajları

Home Office çalışanların çoğu yalnız çalışmaktan bir süre sonra sıkıldıklarından şikayet ediyorlar. Geçmişten alışık olduğumuz çalışma düzeni, ofis ortamı kendisini oldukça hızlı bir şekilde Home Office’e bıraktığı için kalabalık ortam, ofis disiplini gibi şeyler özlenebiliyor.

Home Office Çalışmak Kanunen Yasal mı?

Home Office çalışmak eğer bir iş sahibiyseniz ve devlete ofisinizi eviniz olarak gösteriyorsanız gayet yasaldır. Çünkü iş yeri için vermeniz gereken vergileri eviniz üzerinden belirli bir miktar ödeyerek verirsiniz. Bu sayede hem kira ve ofis masraflarından kurtulursunuz hem de yasal bir şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz. Kendinize bir şirket kurduğunuzda çalışma yerinizi eviniz olarak gösterdiğinizde devlete çok
daha cüzi bir miktar stopaj ödemeniz gerekir. Bunun yanı sıra bir alanın kirası, tamamen yeni mobilyalar veya bunun gibi yeni masraflara ihtiyacınız olmadan evinizi ofis gibi kullanabilirsiniz.

Eğer işe girdiğiniz yer size evden çalışma teminatı veriyorsa yeni yasalara göre evde çalıştığınız saatlerde sizin iş güvenliğinizden sorumlu. Ayrıca ofise gitmiyor olmanız evde çalışırken bir şeyler yemediğiniz anlamına da gelmez dolayısıyla yemek kartı, yemek çekleri veya yemek için ayrılmış ekstra ücret ile bu hakkınızı talep edebilirsiniz.

Home Office Çalışmak Size Uygun mu?

Yukarıda anlattığımız avantajları ve dezavantajları değerlendirdiğinizde aslında Home Office’in size uygun olup olmadığını bir çırpıda anlayabilirsiniz. Pandemi şartları nedeniyle pek çok kişi bir müddet Home Office çalıştı ve bunun kendileri için uygun olup olmadığını az çok görmüş oldu. Eğer öz disiplini olan, yalnızlığı seven ve kendi iradenize sahip çıkabilen biriyseniz Home Office çalışmak muhtemelen size çok iyi gelecektir. Tüm düzeni kendinize göre ayarlayabileceğiniz bir ortam yaratan Home Office kavramı sizin için başlı başına bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Ofislerde dikkat dağınıklığı ya da vakit kaybı oluşturan şeyler ev için de geçerlidir. Üstelik ev üstleriniz ya da arkadaşlarınız tarafından izlenen veya denetlenen bir ortam olmadığı için evde dikkat dağınıklığı yaşamanız daha kolay olabilir. Kendinizi tamamen işe odaklamak için evdeki uyarıcılardan uzak durmayı başarmak mühimdir bunun için de irade gerekir. Örneğin bazı insanlar için evdeki yatağın varlığı bir uyarıcı olabilirken bir başkası tv eşliğinde çalışmak ister ve bu onun dikkatini dağıtır. O sebeple evden çalışmak biraz da irade ve dengeyle ilgilidir. Bunu kuramayacağınızı düşünüyorsanız evden çalışmak sizin için iyi bir fikir olmayabilir.

Sosyal, iletişim kurmayı seven, odağı çabuk dağılan kişiler için Home Office her gün için çok sürdürülebilir değildir. Farklı bir ortam arayan, molalarını başkalarıyla geçirmeyi seven kişiler ofise gitmeyi tercih edebilirler. Sürekli bir Home Office ortamı onlara sıkıcı gelebilir.

Hibrit Çalışma Modeli

Hibrit çalışma modeli, hem evden hem de ofisten çalışılan bir çeşit iş modelidir. Çalışanlarda kopukluk olmaması adına bunun bir dengeye oturtulmuş hali hibrit çalışma modeli olur. Bu modelde şartlar şirketlere göre değişiklik göstermektedir. Bazı yerler haftanın veya ayın belli günleri çalışanlarını ofise çağırırken bazı yerler ise miktarı veya günleri çalışanların kendilerine bırakır. Hibrit model aslında orta yolu bulan ve hem evden çalışmayı sevenler için de ara sıra değişiklik olacak hem de ofiste çalışabilenler için daha az yorulacakları ev günleri sağlayacak bir modeldir.

Pandemiden önce haftanın belli günleri uzaktan çalışmanın uygulanması pek çok şirket içinde konuşuluyordu. Örneğin haftanın 5 günü çalışan birisi için haftada bir gün evden çalışma izni uygulanması söz konusuyken önce tamamen evlere kapandık şimdi ise pek çok yer bu hibrit sistemine geçti.

Hibrit Çalışma
Hibrit Çalışma

Home Office Sistemini Verimli Kılabilecek Bazı Öneriler

Home Office çalışan birisinin çalıştığını hissetmesi ve buna yönelik disiplinli olması çok önemlidir. Bunun için bazı küçük uğraşlarla kendinizi hem evinizde hem de iş yerinizde çalışıyormuş gibi hissetmeniz mümkün olabilir.

Evinizi Ofise Çevirin

Evinizin bir bölümünde kendinize ait bir çalışma ortamı yaratın. Bu eğer şartlar müsaitse bir oda da olabilir ya da salonun veya odanın içerisinde bir çalışma masası alanı da olabilir. Saatlerce çalışacağınız ve bunu yaparken rahat edeceğiniz bir masa ve sandalyeye sahip olmak oldukça önemli.

Evde olmak ne yazık ki koltuk, yatak gibi yumuşak alanlarda çalışmayı çok cazip kılsa da bu hem vücudunuzu rahatsız eder ve ağrılara sebep olur hem de mayışmanıza ve uykunuzun gelmesine neden olur. Ancak dinlenme vakitlerinizde power nap yapabilir veya koltuğunuzda keyifle oturarak enerji toplayabilirsiniz.

Ajanda Tutun

Çalışırken aynı zamanda ev ile de ilgileniyorsanız, örneğin yemekleri siz yapıyorsanız veya evde evcil hayvanlarınız varsa bunlar ile ilgili yapacaklarınızla iş için yapacaklarınızı ayırdığınız bir ajanda tutun. Günlük rutinlerinizi oraya not alın ve tamamladıkça üstünü çizin. Bu hem yapmanız gerekenleri unutmanızı engeller hem de hepsini belirli bir düzende yapmanıza ve zamanınızı verimli bir şekilde kurgulamanıza yardımcı olur.

Molalarınızı Atlamayın

Pandemide evden çalışanların en çok yakındığı şeylerden birisi evde daha fazla çalışmalarıydı. Plan ve programınıza uygun gidiyorsanız çok iş var diye mola vermemezlik yapmayın. Molalarınızı atlamayın ve dinlenmeyi unutmayın. Ofisteyken bunu bir şekilde başka insanlarla iletişime girerek yemek yiyecek vs yapıyorsunuz ancak evde bunları işlerim hemen bitsin diye atlıyor olabilirsiniz. Bunu yapmayın bu sizin işten sıkılmanıza ve bunalmanıza neden olacaktır.